„Ékes rovás” döntő

Ékes rovás 2017 Budapest

Az idei évben is meghirdettük - immár negyedik alkalommal - „Ékes rovás” versenyünket, melynek döntőjét 2017. április 27-én tartottuk. Jelen esetben, a rovók lelkes kis táborában versengésről valójában szó nincs, hiszen nem a másik legyőzése a cél, hanem a hagyomány éltetése, a rovás öröme, egymás megismerése. Az ékes rovás a lélekből fakad, ezért tudnak a megszületett munkák ragyogni, ékeskedni és ékesül szolgálni a számunkra.

Czuczor - Fogarasi: A magyar nyelv szótára c. alapműve így magyarázza az ékes szavunkat:

„Általán, ami ékkel bír, minek éke van. Különösen 1) valami szép v. drága szerrel czifrázott, csinosított, diszített. Virágokkal ékes hajfürtök. Gyöngygyel ékes nyak, gyürűvel ékes ujjak. Ékes öltözet, fegyver, bútorok. 2) Átv. ért. mondják a beszédről és irásmódról, mely válogatott szókból, kifejezésekből, mondatokból áll, mely a képes kifejezéseket, szónoki és költői szabadabb fordulatokat használja. Ékes beszéd, ékes mondás. Ékes szólás. Ékes toll.”

Ilyenek az idei munkák, alkotások is…

A döntőbe 16 fő jelent meg a meghívott 19-ből. Mindenkinek köszönjük, aki eljött! Külön örömünkre szolgált, hogy megtiszteltek minket távoli vidékekről is, így Hódmezővásárhelyről, és Felvidékről, Érsekújvárról is! Utóbbi azt is jelenti, hogy először valósult meg versenyünkön, hogy külhoni magyar testvéreink is bekapcsolódtak mozgalmunkba! Bízunk benne, hogy jövőre még többen érkeznek az egész Kárpát-hazából!

Köszönjük Buzogány Dezső kalligráfusnak, a zsűri elnökének munkáját, aki a Szépírás a kézírás kategória mellett az Ékes rovás terén is képviselte a szakmaiságot. Trükkök a kalligráfia világából címmel tartott előadása a rovóknak is jó ötletekkel szolgált.
Ezúton is köszönjük Czékmási Csaba díjazásra felajánlott kiadványait: a Regélő kalendáriumokat, a Regélő falinaptárokat és a Regélő folyóiratokat.

Kiemelt arany minősítésben részesült Héjjáné Hódi Ilona tanítónő. Különdíjat hárman kaptak: Salgó Gabriella tanítónő, Ács Fanni, Ille Nikolett. Arany minősítést a következő tanulók kaptak: Balla Fanni és Hegedűs Emma közösen elkészített munkájukért, Eke Nikolett, Molnár Judit, Molnár Péter, Romhányi Sarolta, Szemán Dávid. A többiek eredményesen szerepelt feliratú oklevelet vehettek át.

A döntőben Arany János emléke előtt tisztelegtünk Weöres Sándor: Hódolat Arany Jánosnak c. versének részletével.

A résztvevők teljes névsora és a díjazottak munkái megtekinthetők az alábbi táblázatban.

A szervezők nevében:
Várkonyi Csaba
magyartanár

Kiemelt Arany Minősítés

Héjjáné Hódi Ilona (tanítónő) Varga Tamás Általános Iskola, Hódmezővásárhely Letöltés

Különdíj

Salgó Gabriella (tanítónő) Czuczor Gergely Alapiskola, Érsekújvár Letöltés
Ács Fanni BKSZC Weiss Manfréd Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma Letöltés
Ille Nikolett BKSZC Weiss Manfréd Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma Letöltés

Arany Minősítés

Balla Fanni és
Hegedűs Emma
Czuczor Gergely Alapiskola, Érsekújvár Letöltés
Eke Nikolett BKSZC Weiss Manfréd Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma Letöltés
Molnár Judit BKSZC Weiss Manfréd Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma Letöltés
Molnár Péter BKSZC Weiss Manfréd Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma Letöltés
Romhányi Sarolta Raoul Wallenberg Szakközépiskola és Szakiskola Letöltés
Szemán Dávid Érdi SZC Százhalombattai Széchenyi István Szakgimnáziuma és Gimnáziuma Letöltés

Eredményesen Szerepelt

Lefter Viktor BKSZC Kaesz Gyula Faipari Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája
Márta Gergő BKSZC Kaesz Gyula Faipari Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája
Molnár László (öregdiák) BKSZC Weiss Manfréd Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma
Pálkovics Krisztina BVHSZC Szamos Mátyás Szakgimnáziuma és
Pataki Máté BKSZC Weiss Manfréd Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma