Szépírás a kézírás és Ékes rovás versenyeredmények

Szépírás a kézírás és Ékes rovás versenyek döntője

agy várakozással tekintettünk a „Szépírás a kézírás” III. és az „Ékes rovás” I. versenyének döntőjére, amelyre április 9-én került sor iskolánk Mansfeld-termében. A budapesti középiskolákból, kollégiumokból érkezett diákversenyzők mellett számos felnőtt - köztük pedagógus, kollégiumi nevelőtanár, iskolatitkár, sőt iskolaigazgató - is megmérettette magát, hiszen ők sikeresen szerepeltek az elődöntőben.

Kollár József, iskolánk igazgatója köszöntötte a megjelenteket, és méltatta korunk elgépiesedett világában a kézírás jelentőségét, valamint kifejezte reményét a tekintetben, hogy idővel országos mozgalommá is váljon a kezdeményezés.

A 36 szépíró és 17 rovó izgatottan várta a feladatot. Az előbbiek Szentesi Zöldi László: A szavak becsülete című írását jegyezték le, utóbbiak Arany János: Rege a csodaszarvasról c. munkájának első négy versszakát vetették papírra őseink rovásbetűivel. Arany versrészletéhez rajzos illusztrációt is lehetett készíteni, melyek közül a legjobbra különdíjat írt ki a bíráló bizottság.

Miután elkészültek a szebbnél szebb írásművek, ékesen rótt verssorok és remek rajzos hátterek, a zsűri elvonult bírálni. A tartalmas időtöltés végett igyekeztünk előadásokkal, bemutatóval kedveskedni vendégeinknek. A zsűri elnöke, Buzogány Dezső kalligráfus a latin betűs ábécéről vázolt fel egy izgalmas történeti ívet, és szemléltette is az egyes korok betűtípusait. Második előadónk Szondi Miklós rovásoktató volt Soltról, aki könyveivel, kiadványaival ősi kultúránkat és írásunkat igyekszik megismertetni kicsikkel és nagyokkal. Reméljük, sokakban felkeltette az érdeklődést a téma iránt „Sok van a rovásunkon” címet viselő, sok izgalmas és fontos kérdést érintő beszámolója. Végezetül nagy örömünkre szolgált, hogy elfogadta meghívásunkat Lénárth András fafaragó Jászberényből, aki elhozta és kiállította szemet-lelket gyönyörködtető, fára és egyéb anyagokra rótt alkotásait. Az érdeklődők ki is próbálhatták a fára rovás módját. Köszönjük - külön a versenyünkre készített - ajándékát is!

A zsűrinek nehéz feladata volt, de a szakmai segítséggel felállított tárgyilagos szempontok (szöveg elhelyezése, összképe, sorok harmóniája, betűk egyenletessége, helyesírási és egyéb szöveghibák figyelembe vétele) alapján mégis sikerült mindkét kategóriában mindenki számára megnyugtató sorrendet felállítani. Elmondhatjuk, hogy évről évre magasabb színvonalúak a pályamunkák. A helyezések és a legjobbak munkái megtekinthetők honlapunkon!

A díjazottak közül az első három helyezett (mindkét versenyszámban) egyedileg tervezett emlékplakettben részesült. A résztvevők emléklapot és a verseny jeligéit hordozó tollat vehettek át.

Köszönetet szeretnénk mondani azoknak, akik felajánlásaikkal lehetővé tették, hogy további jutalmakat oszthassunk ki. Köszönetet mondunk Szondi Miklósnak, aki az általa írt, ill. szerkesztett kiadványokból hozott a versenyzőknek; továbbá a Balaton-felvidéki Nemzeti Oktatási Nevelési Alapítványnak, akik az általuk megálmodott és megvalósított Rovás Betűtésztát ajándékozták nekünk; Király Rolandnak, a Magyar Családellátó alapítójának, aki rovásfelirattal és –ábécével díszített üdítőt ajánlott fel; végül Buzogány Dezsőnek a kalligráfiával foglalkozó könyvért.

Mint zsűritag, megköszönöm kollégáimnak zsűriző és szervező munkáját (Buzogányné Vermes Katalin, Keppel Gyula), a szervező diákok segítségét (Ács Fanni, Csizmadia Fanny, Fajta Olivér, Szöllősi Barbara), mindenki más fáradságát (Pomázi Brigitta könyvtáros, igazgatóság, titkárság, technikai személyzet), kolléganőnk, Székely Mária és a kollégisták munkáját a pogácsa sütéséért. Elismerésünk Kollár Péternek az emblématervezésért, a verseny megörökítéséért és a honlapunkon történő igényes megjelenítéséért.

Jövőre ismét találkozunk!

Várkonyi Csaba
zsűritag

A versenyről fényképek készültek...

Szépírás a kézírás eredmények

Néhány pályamunka első oldalát digitális formában elérhetővé tettük

hely név pont f/d iskola
1. Inger Mira 79 diák Schulek Frigyes Két Tanítási Nyelvű Építőipari Szakközépiskola
2. Jakubovics Fanni 76 diák Teleki Blanka Közgazdasági Szakközépiskola
3. Móricz Katalin 72 felnőtt Katona József Szakközépiskola és Felnőttoktatási gimnázium
4. Orbán Réka Katalin 69 felnőtt József Attila Középiskolai Kollégium
4. Simon Dóra 69 diák Szász Ferenc Kereskedelmi Szakközépiskola és Szakiskola
4. Gubis Rebeka 69 diák József Attila Középiskolai Kollégium
5. Györkös Bernadett 66 diák Szamos Mátyás vendéglátóipari Szakközépiskola és Szakiskola
5. Tóthné Kovács Annamária 66 felnőtt Kanizsay Dorottya Egészségügyi Szakképző Iskola
5. Istvánfi Emese 66 diák Szamos Mátyás vendéglátóipari Szakközépiskola és Szakiskola
6. Nguyen Thuy Dung Anikó 65 diák Semmelweis Ignác Humán Szakképző Iskola
7. Szemők Réka 64 diák Harsányi János Gazdasági Szakközépiskola és Szakiskola
7. Csiszér Richárd 64 diák Bolyai János Műszaki Szakközépiskola és Kollégium
8. Skrach Dóra 63 diák Ganz Ábrahám Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskola és Szakiskola
9. Bakos Csilla 62 diák Budai Középiskola
10. Demeter Alexandra 61 diák Varga István Kereskedelmi, Közgazdasági Szakközépiskola és Szakiskola
10. Beláz Andrásné 61 felnőtt Budapesti Egyesült Középiskoli Kollégium
11. Tóth Nikolett 60 diák Kanizsay Dorottya Egészségügyi Szakképző Iskola
12. Martinás Roxána Vivien 59 diák Budai Középiskola
12. Kósa Jennifer 59 diák Pogány Frigyes Szakközépiskola
13. Fejes Felícia 57 diák Szamos Mátyás vendéglátóipari Szakközépiskola és Szakiskola
14. Szávai Dóra 55 diák Szamos Mátyás vendéglátóipari Szakközépiskola és Szakiskola
14. Keresztesi Alexandra 55 diák Weiss manfréd Szki, Szakiskola és Kollégium
15. Takács Brigitta 54 diák Varga István Kereskedelmi, Közgazdasági Szakközépiskola és Szakiskola
16. Kovács Ildikó 53 diák Erzsébet Királyné Szépészeti Szakközépiskola
17. Istvánffi-Ferenczi Tünde 52 felnőtt Budapesti Egyesített Középiskolai Kollégium
18. Tulvan Mariana 51 felnőtt Weiss Manfréd Szki, Szakiskola és Kollégium
18. Kovács Margit Dorottya 51 diák Szász Ferenc Kereskedelmi Szakközépiskola és Szakiskola
19. Schildkraut Fruzsina 50 diák Varga István Kereskedelmi, Közgazdasági Szakközépiskola és Szakiskola
20. Kincses Dóra 48 diák Oktáv Szakképző Iskola Budapesti Tanintézménye
21. Forgács Hajnalka Henrietta 47 diák Weiss Manfréd Szki, Szakiskola és Kollégium
22. Jászovics Roland 46 diák Katona József Szakközépiskola és Felnőttoktatási gimnázium
23. Oláh Geraldine 44 diák Pannónia Középiskolás Kollégium
24. Mihálik Laura 43 diák Pannónia Középiskolás Kollégium
25. Viczkó Felícia 38 diák Semmelweis Ignác Humán Szakképző Iskola
26. Balogh Orsolya 25 diák Varga István Kereskedelmi, Közgazdasági Szakközépiskola és Szakiskola

Ékes Rovás eredmények

Néhány pályamunka digitális formában elérhető

hely név pont f/d iskola
1. Rabecz Brigitta 59 diák Weiss Manfréd Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium
2. Orbán Réka Katalin 55 felnőtt József Attila Középiskolai Kolllégium
3. Bakos Orsolya 49 diák Szász Ferenc Kereskedelmi Szakközépiskola és Szakiskola
4. Várkonyi Lídia 48 diák Németh László Gimnázium
5. Fülöp Eszter 47 diák Budai Középiskola
5. Mészáros Zsófia 47 diák Szamos Mátyás vendéglátóipari Szakközépiskola és Szakiskola
6. Tóth Gergő 44 diák Kaesz Gyula Faipari Szakközépiskola és Szakiskola
6. Istvánfi Emese 44 diák Szamos Mátyás vendéglátóipari Szakközépiskola és Szakiskola
6. Kulima Katalin 44 diák Weiss Manfréd Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium
7. Szíjártó Evelin 40 diák Szamos Mátyás vendéglátóipari Szakközépiskola és Szakiskola
7. Márkus Viktória 40 diák Szász Ferenc Kereskedelmi Szakközépiskola és Szakiskola
8. Bizinger Sára 39 diák Varga István Kereskedelmi, Közgazdasági Szakközépiskola és Szakiskola
9. Pulai Tamás 37 diák Kaesz Gyula Faipari Szakközépiskola és Szakiskola
10. Kolozsvári Erika 34 diák Ganz Ábrahám Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskola és Szakiskola
11. Tóth Krisztina Melinda 31 diák Weiss Manfréd Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium
12. Molnár Péter 30 diák Weiss Manfréd Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium
13. Ekler Balázs 23 diák Weiss Manfréd Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium