Séta a szigeten

Puha Ferenc képzőművészt köszönthettük abból az ünnepi alkalomból, hogy iskolánknak ajándékozta a Séta a szigeten 2002-ben készült kitűnő olajképét.

Hűség az iskolához, hűség az alma materhez, mely elindította pályáján, annak ellenére, hogy nagy irányt váltott életútja, hogy a művészetben váljon teljes emberré. Visszatért most ismét az iskolába, és remélem itt is marad, míg ezek a falak állnak!

Novotny Tihamér művészeti író találóan jellemzi Puha Ferenc művészetét, amikor a „színek szerzeteseként” mutatja be nekünk egyik róla írt tanulmányában.

Valóban, a Séta a szigeten egy gyönyörű színkompozíció. Tájkép, de nem a hagyományos értelemben vett módon, konkrétan nem ismerhető fel a hely, de nem is ez volt a szándéka, hanem az, hogy megmutassa nekünk lelkének belső tájarcát. Persze a kinti világ az elsődleges meghatározó, a kiindulópont, hisz egész életét a Csepel szigeten töltötte, de hogy mit jelent számára a sziget, ezt a kép ragyogóan elmondja.

Tecnikailag bravúrosan van megoldva a kép, egymásra épülő, egymással szinte párbeszédet folytató színrétegeket, színmezőket látunk, és ezek nagyon ritmikusan egymást felerősítik, kiegészítik.

Látjuk a vízben visszatükröződő árnyékokat, mely lehet akár a táj növényvilága is, de látjuk a vízben tükröződő felhők finom tónusú átmeneti kék színeit is.

A festmény alsó részén lévő sötétebb tónust, mely lehet a mindennapi életünk árnyoldala, feloldja a kép kompozíciójának közepén elhelyezkedő erőteljes sárga, vörös színvilága, mely fölfelé tör, és a kép jobb oldali sarkát lezárja a folytatódó sárga szín, mely fölemel bennünket egy magasabb rendű, valóság feletti világba.

Vagyis, a sziget a kinti és a belső világ szimbólumaként van jelen, mely azt tükrözi, hogy megteremthető, elérhető minden ember számára a tisztább, örömtelibb élet!

Gratulálok a művésznek, és nagy megtiszteltetés számunkra, hogy naponta gyönyörködhetünk e csodálatos alkotásában!

Keppel Gyula

Frissítés

Interjú részlet Puha Ferenc festőművésszel, aki iskolánk tanulója volt. Az aulában látható nagyméretű festményt iskolánknak adományozta. Az interjúban részletesen, szeretettel beszél iskolánkról, nagy tekintéjű osztályfőnökéről és a Mansfeld Péter Galériáról.